دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ۱۸:۰۱
IOTC
دستاوردهای سیدالشهدای خدمت در صنعت نفت بررسی شد

اتکا به توان داخلی و افزایش صادرات نفت در دولت سید ابراهیم رئیسی

اتکا به توان داخلی و افزایش صادرات نفت در دولت سید ابراهیم رئیسی

سیدابراهیم رئیسی در حالی توشه کار را زمین گذاشت که شاهد شکوفایی و آمارهای مثبت در صنعت نفت در طول دولت سیزدهم بودیم، به‌طوری که صادرات نفت به عدد پیش از خروج آمریکا از برجام رسید و پارسال ارزش ۳۵ میلیارد دلاری صادرات نفت رقم خورد.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت پایانه های نفتی ایران، سیدابراهیم رئیسی مرد خدمت بود؛ هرچند خدمتش به پایان نرسید و این پرونده در نیمه راه بسته شد، اما به اذعان شواهد، کارنامه خوبی از اقدام و عمل در حوزه انرژی به ثبت رسیده است. در آغازبه‌کار دولت مردمی سیزدهم، مقدار تولید و صادرات نفت کشور اوضاع مطلوبی نداشت، اما امروز در این حوزه به اعداد و ارقامی دست یافته‌ایم که باور آن برای بسیاری از اشخاص سخت است.

 
بر این اساس، در طول عمر دو و نیم ساله دولت مردمی سیزدهم تولید گاز ۵۴ میلیون مترمکعب، ظرفیت فرآورشی کشور ۲۲۰ هزار بشکه‌ و تولید پتروشیمی ۱۰ میلیون تن افزایش یافت. بخش زیادی از این دستاوردها با بهره‌برداری از پروژه‌های نیمه‌تمام صنعت نفت به‌ دست آمده است که بعضی تا بیش از ۱۰ سال معطل مانده بودند.

 
توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی که بیست سال در شرکت‌های مختلف دست به دست می‌شد نیز از دستاوردهای مهم دولت سیزدهم است. هم‌اکنون ۱۲ میلیون مترمکعب گاز از این میدان تولید می‌شود که باید گفت این دولت در اجرای طرح‌ها و توسعه معطل خارجی‌ها نشد و اقدام‌های گسترده‌ای در بخش‌های مختلف صنعت نفت، به همت بخش داخلی به ثمر نشست.

 
در این بین، در دولت سیزدهم بیش از ۵ میلیارد دلار برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت در میدان‌های غرب و شرق کارون و میدان‌های غرب کشور قرارداد امضا شده است. هم‌اکنون ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب گازهای همراه جمع‌آوری می‌شود. متان حاصل از فرآورش این گازها به شبکه سراسری گاز تزریق و ترکیبات سنگین‌ به‌منظور ایجاد ارزش افزوده، خوراک مجتمع‌های پتروشیمی می‌شود.

 
تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام
تکمیل پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی پس از یک دهه، از دستاوردهای دیگر این دولت بود که با تکمیل این مجتمع، روزانه بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایش گاز ایران اضافه شد.

 
اما در حوزه ذخیره‌سازی گاز نیز گام‌های بلندی برداشته شد. سال گذشته (۱۴۰۲) نسبت به سال ۱۴۰۱ بیش از یک میلیارد مترمکعب ذخیره‌سازی گاز بیشتری انجام شد. همچنین در حوزه کیفی‌سازی فرآورده‌های نفتی در پالایشگاه‌ها نیز شاهد بودیم تولید فرآورده یورو ۵ در پالایشگاه اصفهان محقق شد و براساس برنامه، کیفی‌سازی فرآورده‌های نفتی در همه پالایشگاه‌ها با اتکا به توان داخلی در حد یورو ۵ انجام می‌شود.

 
 اجرای بیش از هزار کیلومتر خط لوله گاز در کشور و بهره‌برداری از پنج ایستگاه تقویت فشار گاز انجام شده و بیش از ۶۰۰۰ روستا گازرسانی شد.

 
اتکا به توان داخل
همچنین، پنج طرح پتروشیمی در مرحله پایانی قرار داشت که قرار بود به‌زودی از سوی سیدابراهیم رئیسی افتتاح شود که متأسفانه این اتفاق نیفتاد، اما نمی‌توان ارزش این کار را در دولت مردمی نادیده گرفت؛ زیرا با بهره‌برداری طرح‌های تازه پتروشیمی، ظرفیت صنعت پتروشیمی ۱۰ میلیون تن افزوده می‌شود.

 
صنعت نفت ایران هم‌اکنون در همه بخش‌ها ازجمله توسعه میدان‌های نفت و گاز در خشکی و دریا، سازه‌های دریایی، احداث پتروپالایشگاه‌ها، جمع‌آوری گازهای همراه و حفاری چاه‌های افقی و عمودی، با اتکا به فعالان و سازندگان داخلی این صنعت به خودکفایی رسیده است.

 
طبق اعلام مرکز آمار و بانک مرکزی، وزارت نفت در سال ۱۴۰۲ کارنامه درخشانی داشته است. رشد اقتصادی گروه نفت و گاز پارسال بالای ۲۰درصد بوده که تأثیر بسزایی در رشد اقتصادی کشور داشته و البته بخش اعظم آن متأثر از گروه نفت و گاز بوده است.

 
صادرات ۳۵ میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۲
وزارت نفت همچنین از موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی غافل نشد، به‌طوری‌ که نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار پروژه در شورای اقتصاد در حوزه‌های حمل‌ونقل، افزایش بازدهی نیروگاهی و بهینه‌سازی مصرف در صنایع، ساختمان و ریلی مصوب شد و امسال با ابتکار مجلس شورای اسلامی، حساب بهینه‌سازی از منابع قابل تأمین برای حداقل ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه، به‌منظور بهینه‌سازی مصرف انرژی ایجاد شده است.

 
در حوزه دیپلماسی انرژی این دولت را می‌توان مظهر شکوفایی اعلام کرد. امروز با وجود همه محدودیت‌ها نسبت به سال ۱۳۹۷ بالاترین مقدار صادرات انجام می‌شود. زمینه همکاری‌های نفتی با کشورهای خارجی با سفرهای سیدابراهیم رئیسی به کشورهای مختلف مهیا شد. همکاری‌های نفتی خارجی در زمینه صادرات نفت، فرآورده‌های نفتی، محصولات پتروشیمی و صدور خدمات فنی و مهندسی روزبه‌روز افزایش یافت.

 

نفت در سال گذشته صادرات ۳۵ میلیارد دلاری را با وجود همه محدودیت‌ها رقم زد. در این دوره، دشمنان تلاش کردند کشتی‌های صادراتی ایران را متوقف کنند، اما نتوانستند. همچنین در زمستان شاهد انفجار در خط لوله گاز بودیم که در کمتر از ۲۴ ساعت خط لوله عملیاتی شد و هیچ مشکلی برای گازرسانی به مردم پیش نیامد.

 
در این دولت چهار قرارداد با پیمانکاران داخلی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای پروژه فشارافزایی در میدان مشترک پارس جنوبی و ۱۳ میلیارد دلار قرارداد برای توسعه هفت میدان نفتی امضا شده است، همچنین اسناد مهمی با ۱۳ پتروشیمی برای تأمین خوراک گازی خود از ۲۰ میدان گازی امضا شد.

 
دولت آقای رئیسی برنامه داشت امسال ۷۹ پروژه به ارزش ۲۵ میلیارد دلار در بخش بالادست و پایین‌دست به بهره‌برداری برساند و استارت ۵۰ پروژه جدید نیز زده شد که با تکمیل پروژه‌های جدید صنعت نفت، قرار بود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه به تولید نفت، ۳۵ میلیون مترمکعب به تولید گاز خام، ۵۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشی و ۳ تا ۵ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور افزوده شود.

 

هرچند تا پایان سال ۱۴۰۲ حدود ۱۳۲ طرح نیمه‌تمام به ارزش ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تکمیل شده است و برنامه‌های جدید به پایان نرسید، اما دولت سیزدهم نه‌تنها در زمان فعالیت توانست اقدام‌های درخوری را به ثمر برساند، بلکه راه را برای آیندگان نیز هموار کرد که ثمره‌های آن را در آینده خواهیم دید. 

(چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳) ۰۸:۲۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید