یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۲۳:۵۵
IOTC
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

افزایش ۷۰ درصدی تولید نفت در دولت سیزدهم/ اگر تکمیل فاز ۱۱ پارس جنوبی ساده بود، چرا انجام ندادند؟

افزایش ۷۰ درصدی تولید نفت در دولت سیزدهم/ اگر تکمیل فاز ۱۱ پارس جنوبی ساده بود، چرا انجام ندادند؟

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به افزایش ۷۰ درصدی تولید نفت در دولت سیزدهم، گفت: در دولت سیزدهم رشد چهار برابری امضای قراردادهای سرمایه‌گذاری نفتی را شاهد هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت پایانه های نفتی ایران به نقل از شانا، محسن خجسته‌مهر امروز (پنجشنبه، ۲۰ اردیبهشت) در حاشیه دومین روز از بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشست خبری با بیان اینکه این نمایشگاه بسیار متفاوت‌تر از نمایشگاه پارسال است، بیان کرد: حضور ۱۵۰۰ شرکت داخلی و ۲۵۰ شرکت داخلی و نمایش دستاوردهای دولت سیزدهم در این نمایشگاه، آن را متمایز کرده است.

وی با اشاره به اینکه نمایشگاه بیست‌وهشتم نفت ایران فرصتی است تا عملکرد و دستاوردها رونمایی شود، تصریح کرد: این نمایشگاه محصولات متنوعی برای تکمیل زنجیره ارزش را نشان می‌دهد و توسعه کسب و کار در این رویداد نمود واقعی دارد زیرا بخش صنعت کشور رونق گرفته و نشان می‌دهد صنعت نفت پیشران اقتصاد کشور است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر اینکه بخش بالادستی صنعت نفت وظیفه ثروت‌آفرینی و درآمدزایی دارد، افزود: کل فعالیت در زنجیره ارزش شرکت ملی نفت برای این است که رشد اقتصادی خوبی داشته باشیم، پارسال از محل صادرات نفت و میعانات گازی ۳۵ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم.

خجسته‌مهر با بیان اینکه برای افزایش حجم ساخت داخل فعالیت‌های مختلفی انجام شد که می‌توان به ساخت بار اول، استفاده از آزمایشگاه‌های داخل و ... اشاره کرد، ادامه داد: اکنون ۱۰۰درصد مهندسی و اجرا و ۷۰ درصد تجهیزات مورد نیاز ایرانی است.

ورود شرکت ملی نفت ایران وارد سرمایه‌گذاری خطرپذیر

وی با بیان اینکه در شرکت ملی نفت ایران وارد سرمایه‌گذاری خطرپذیر شدیم، افزود:  واگذاری ۷۰۰ چاه کم بازده و بسته به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور انجام شده است زیرا بخش خصوصی می‌تواند کمک کند تا کل زنجیره بالادست صنعت نفت به گردش دربیاد و این نمایشگاه محل دیدن این دستاوردهاست.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تأکید کرد: امروز شرکت‌های ایرانی فعال در صنعت نفت ایران کارهای جدیدی انجام می‌دهند و مایه افتخار و مباهات است.

خجسته‌مهر با اشاره به اینکه حضور شرکت‌های خارجی در نمایشگاه امسال دو برابر شده است، گفت: این موضوع نشان می‌دهد مخازن نفتی و گازی ایران آنقدر جذاب است که با وجود تحریم نیز شرکت‌های خارجی در ایران حاضر می‌شوند.

وی افزود: پیچیده‌ترین و سخت‌ترین مخازن نفتی و گازی دنیا در ایران هستند با این حال در شرایط تحریم بدون آنکه چالش نگران‌کننده‌ای وجود داشته باشد، تولید نفت و گاز در کشور ادامه دارد.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه تولید نفت در ایران نسبت به ابتدای دولت سیزدهم ۷۰درصد افزایش داشته است، ادامه داد: تامین کالاهای مورد نیاز درون‌چاهی و دیگر تجهیزات مورد نیاز در بالادست صنعت نفت در اولویت است.

خجسته‌مهر تصریح کرد: ایران ۴۰۰ مخزن نفت و گاز دارد و مجموع ذخایر نفت و گاز ایران معادل ۳۴۰ میلیارد بشکه نفت خام است. 

تولید نفت سخت‌تر شده است

وی با اشاره به اینکه در دهه‌های گذشته تولید نفت آسان‌تر بود، گفت: اما اکنون بیشتر میدان‌های نفتی ایران در نیمه‌دوم عمر خود قرار دارند و امروز تولید نفت سخت‌تر شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: وقتی صادرات نفت دو برابر می‌شود نشان‌دهنده مدیریت در همه بخش‌هاست. در این زمینه کارهایی که انجام دادیم در سه بخش است که شامل اقدام‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت می‌شود.

خجسته‌مهر ادامه داد: اکتشافات ذخایر جدید در دولت سیزدهم ۲.۵ میلیارد بشکه معادل نفت خام بوده است. در این دولت هشت مخزن نفتی و گازی جدید کشف شده ، کشف تازه‌ای هم محقق شده است که در آینده نزدیک وزیر نفت آن را اعلام خواهد کرد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه با اقدامات انجام شده یک روز وقفه در تامین خوراک پالایشگاه‌ها نبوده و افزایش تولید نفت به صادرات معطوف شده است، گفت: در گذشته کاهش تکلیفی تولید داشتیم زیرا صادرات امکان‌پذیر نبود اما امروز نفت تولید می‌کنیم و می‌فروشیم.

خجسته‌مهر افزود: در بخش توسعه میدان‌های نفتی و گازی در دو دولت گذشته ۱۳ میلیارد دلار قرارداد بسته شده که معادل سالی ۱.۶ میلیارد دلار است اما در ۲.۵ سال دولت سیزدهم ۱۵ میلیارد دلار قرارداد امضا کردیم که سالانه ۶.۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود  و رشدی ۴ برابری را نشان می‌دهد، اینها دستاوردهای بزرگ و افتخارهای دولت سیزدهم است.

وی ادامه داد: پارسال ۱۳ میلیارد دلار قرارداد برای توسعه میدان‌های نفتی بستیم که ۱۲.۵ میلیارد دلار آن مربوط به ۲ میدان مشترک بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر اینکه ۵۰۰ میلیون دلار نیز برای توسعه ۴ میدان قرارداد امضا شد، تصریح کرد: ۱۱.۵ میلیارد دلار از این قراردادها برای توسعه یکپارچه میدان مشترک آزادگان بود و در این قرارداد برای نخستین بار ۶ بانک و ۲ شرکت اکتشاف تولید وارد عمل شدند. برای فاز ۲ میدان مشترک آذر نیز ۱.۳ میلیارد دلار قرارداد امضا شد.

خجسته‌مهر با اشاره به حفاری ۳۵ حلقه چاه جدید در میدان مشترک پارس جنوبی، گفت: تا نیمه نخست امسال برداشت از فاز ۱۱ این میدان مشترک گازی افزایشی خواهد یافت، همچنین عملیات اجرایی قرارداد جدید آزادگان را خواهیم داشت.

وی افزود: ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای انجام مسئولیت‌های اجتماعی در شرکت ملی نفت ایران در نظر گرفته شده است. ۳ هزار پروژه به ارزش ۱۹ هزار میلیارد تومان طرح در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره میدان آرش توضیح داد: هر میدان نفتی و گازی که در مرزهای ایران باشد از سوی ایران نیز توسعه می‌یابد.

خجسته‌مهر تأکید کرد: جکت میدان مشترک فرزاد ب در حال ساخت است و امیدواریم امسال جکت نصب و حفاری آغاز شود.

وی با رد تهاتر نفت به جای فروش و صادرات آن از سوی ایران، ادامه داد: در بودجه ۱۴۰۳ موضوع تهاتر نفت را نداریم و همه نفت خام و میعانات گازی ایران فروش می‌رود.

نیاز به ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای فشارافزایی

خجسته‌مهر با اشاره به اقدام‌های جدید و منحصر به فردی که در سال ۱۴۰۲ آغازشد، بیان کرد: چند روزپیش قرارداد ۲۰ مخزن گازی را به ارزش ۷ میلیارد دلار با پتروشیمی‌ها امضا کردیم. شرکت ملی نفت با پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها همکاری مشترک زیادی دارد و در واقع پشتیبانی این مجموعه‌ها را در خوراک و صادرات انجام می‌دهیم. این تفاهم‌نامه‌ها به معنی آغاز مطالعه مخازن و پس از آن ارائه برنامه برای سرمایه‌گذاری و تولید است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ، اقدام مهم دیگر در سال ۱۴۰۲ را آغاز برنامه فشارافزایی در پارس جنوبی اعلام کرد و گفت: این پروژه ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد و اجرای آن ۹۰۰ میلیارد دلار درآمد و ۹۰ تریلیون فوت مکعب گاز برای کشور به همراه خواهد داشت. شرکت‌هایی که برای این پروژه انتخاب کرده‌ایم بایددر حوزه مطالعات ژئوفیزیک و ژئو تکنیک، ساخت توربوکمپرسور و ساخت سکوهای فشارافزایی و اقامتی اقدام کنند. برای ساخت توربوکمپرسورها هم هفت قطب را تعریف کردیم.

اگر تکمیل فاز ۱۱ ساده بود چرا انجام ندادند؟

وی تکمیل فاز ۱۱ پارس جنوبی را یکی از اقدام‌های مهم کشور برشمرد و افزود: اگر تکمیل این پروژه آسان بود، چرا قبلا آن را انجام ندادید؟ اگر هم می‌گویند کار مهمی نبوده باز هم حرف خطایی است! اینکه ۲۰ سال پروژه یا در اختیار خارجی‌ها باشد و نگذارند خودمان آن را انجام دهیم قابل قبول نیست. طبیعی است که هم نمی‌خواستیم یک سکو به آن بزرگی را جابه‌جا کنیم اما با موضوعات و شرایطی روبه‌رو شدیم که مجبور به انتخاب بودیم.

خجسته‌مهر مهم با اشاره به اقدام‌هایی که در جریان اجرای این پروژه وجود داشته است، گفت: در این پروژه نیازهای زیادی داشتیم که کسی به ما کمک نکرد و شاید روزی مستندی از این موضوعات تهیه شود تا مردم در جریان آنها قرار بگیرند. در مورد فاز ۱۱ همین بس که رئیس جمهوری گفت که «برای وزارت نفت همین تکمیل فاز ۱۱ کافی بود تا بگوییم که چه کاری انجام داده است!» از نظر ما این کارها اصلا قابل قیمت‌گذاری نیستند. یکی دیگر از کارهای مهم در این دوره تکمیل فاز ۱۴ بود که پس از ۱۴ سال به ثمر نشست.

بهره‌برداری از ۳۰ پروژه نفتی در ۱۴۰۳

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه گفت: امسال ۳۰ طرح به ارزش ۸ میلیارد دلار افتتاح و بهره‌برداری می‌شود و عملیات ۱۹ طرح به ارزش ۱۱.۵ میلیارد دلار نیز آغاز کی‌شود. همچنین به‌زودی قراردادهای ساخت سکوهای فشارافزایی را امضا می‌کنیم.

وی با اعلام اینکه امسال و به‌زودی سکوی فاز ۱۳ آلفا در پارس جنوبی به بهره‌برداری می رسد، افزود: این پروژه همان ترک فعل سال ۱۳۹۴ است که در اثر یک حادثه متوقف شد و حدود ۷ سال کشور از نعمت بهره‌مندی از این پروژه محروم بود.

خجسته‌مهر همچنین از یک کار مهندسی تازه برای توسعه یک بلوک گازی خبر داد و گفت: یک حلقه چاه مربوط به این بلوک توسعه‌ای جدید در پارس جنوبی انجام شده و یک حلقه چاه دیگر هم انجام می‌شود و امیدواریم نتایج مطالعات و زمین‌شناسی آن زودتر به نتیجه برسد و بتوانیم نتایج را اعلام کنیم و یک سکوی جدید در پارس جنوبی آغاز به کار کند.

وی همچنین با اعلام اینکه در سال ۱۴۰۲ رکورد ذخیره‌سازی گاز  شکسته شد، ادامه داد: افزون بر دو مخزن ذخیره‌سازی قدیمی کشور، دو مخزن «بانکول» و «مختار» به زودی به عنوان مخازن ذخیره‌سازی آماده بهره‌برداری خواهند بود. امسال همچنین تولید از میدان‌های «دی» و «توس» آغاز خواهد شد. از سویی ایستگاه تقویت فشار هما، وراوی و چشمه‌خوش هم بهره‌برداری می‌شوند.

راه دریافت ال‌سی برای دانش‌بنیان‌ها را باز گذاشتیم

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به شعارها و برنامه هایی که دولت سیزدهم از سال ۱۴۰۰ در مورد ساخت داخل و توسعه همکاری با دانش بنیان ها داشته است، توضیح داد: در گام نخست ارتباط با دانشگاه ها را اصلاح و پروژه هایی در شان آنها طراحی کردیم و قراردادهای میدان محور را به قراردادهای مسئله محور تبدیل کردیم. به عبارتی مسئله مخازن را روی میز دانشگاه ها گذاشتیم تا حل کنند. همزمان حمایت های خوبی را از دانش بنیان ها آغاز کردیم و امروز وزارت نفت رتبه نخست را در ساخت و تولید بار اول در کشور دارد.

وی با اشاره به تلاش‌هایی که برای تقویت آزمایشگاه های مرجع و پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی داشته اند ، افزود: اکنون ۳۷۰ طرح در حال اجرا داریم که ارزش ریالی و ارزی آنها نزدیک به  ۲۱ همت است. در عین حال یک یاز مشکلات دانش بنیان ها این بود که پولشان را به موقع نمی دادند یا روندی طولانی داشت، برای رفع این مسئله هم اجازه دادیم که صندوق پژوهش و فناوری ال‌سی به نفع شرکت های دانش بنیان باز کند و پول خود را مستقیما از دولت دریافت کند. افزون بر این تسهیلات و و خدمات بانکی ارزان قیمت را هم از طریق صندوق پژوهش و فناروی برای آنها در نظر گرفتیم.

خجسته‌مهر به اقدام‌هایی که شرکت ملی نفت در زمینه تولیدهیدروژن و هوش مصنوعی در زیرمجموعه‌ها آغاز کرده نیز اشاره کرد و یادآور شد: بخش نرم شرکت ملی نفت در این زمینه ها عملکرد خوبی داشته است و به زودی قرار است تعدادی از چاه ها را در غرب کارون و دارخوین هوشمند کنیم. ما به خوبی می دانیم که آینده صنعت نفت و گاز با فناوری و هوش مصنوعی گره خورده است.

(پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳) ۱۴:۳۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید