IOTC
یکشنبه / ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۵
سرویس : عمومی
کد خبر : ۴۰۵۷
گزارشگر : ۲
سرویس عمومی

قیمت نفت خام در سایه بیم کمبود عرضه، بار دیگر افزایش یافت

قیمت نفت خام روز پنجشنبه و در سایه بیم کمبود عرضه و کاهش تولید سبد نفتی اوپک، بالاترین رشد را در شش ماه اخیر تجربه کرد؛ به گونه ای که نفت برنت دریای شمال هر بشکه 74 دلار و 57 سنت معامله شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت پایانه های نفتی ایران و به نقل از خبرگزاری رویترز این افزایش را ناشی از کاهش تولید سبد نفتی اوپک و تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا بیان کرده است.

بهای پیش خرید هر بشکه نفت خام «وست تگزاس اینترمدیت» آمریکا هم در نتیجه فشارهای بیشتر برای افزایش ذخایر نفت خام این کشور با 41 سنت افزایش، به بشکه ای 65 دلار و 89 سنت رسید.
بالاترین قیمت نفت به 31 اکتبر (9 آبان 97) گذشته بر می گردد که در آن زمان، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت به 66 دلار و 60 سنت رسید.
مدیریت اطلاعات انرژی آمریکا در این باره گفت: ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته پنج میلیون و 500 هزار بشکه افزایش یافته که این میزان بیشتر از پیش بینی تحلیلگران عرصه بازار نفت است.
رویترز گزارش داد: بهای پیش خرید و بهای فوری نفت خام از روز دوشنبه گذشته و به دنبال آن که آمریکا اعلام کرد خرید نفت هشت کشور واردکننده از ایران را در ماه می (اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد کرد، بشدت افزایش یافت.
در حالی که کاخ سفید، دوم اردیبهشت ماه جاری در بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس ‌جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است معافیت خرید نفت ایران را که پیشتر به 8 کشور داده بود تمدید نکند، خبرگزاری آسوشیتدپرس حالا از یک عقب نشینی دیگر کاخ سفید خبر داده و نوشته که واشنگتن در حال بررسی صدور دوره تازه ای از معافیت هاست.
هشت کشور ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و یونان از آبانماه گذشته و به مدت شش ماه از تحریم واردات نفت ایران معاف شده بودند.
این تصمیم آمریکا مورد انتقاد کشورهایی مانند چین، هند، ترکیه و انگلیس قرار گرفته و به نظر می رسد بر تعداد کشورهای معترض به این رویکرد افزوده خواهد شد.
(یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸) ۱۱:۴۵
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید